Pakistan Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

> Pakistan seyahati gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti (Umuma Mahsus pasaport) vatandaşları ülkeye giriş yapabilmeleri için Pakistan vizesi almaları gerekmektedir.
> Pakistan kapı vizesi uygulaması geçerliliğini koruyan uygulama değildir. Vatandaşlar Pakistan vize başvuru işlemlerini Türkiye'de tamamlayarak seyahat planlaması yapmaları tavsiye olunur.
> Pakistan vize başvuruları için işlem sonuçlanma süresi 3 iş günüdür. Cumartesi, Pazar, Konsolosluk resmi tatil günleri ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi tatil günlerinde vize hizmeti alınamaz.  

Pakistan Vizesi İçin  Gerekli Evraklar

Pakistan Vize Başvurusu için bize ulaştırılması gereken evrak listesi

3.5x4.5 cm ölçülerinde beyaz fonlu iki adet fotoğraf,

En az 6 ay geçerliliği olan orijinal pasaport (Pasaportla birlikte ilk sayfanın fotokopisi ve varsa önceki vizelerin fotokopisi birlikte ibraz edilmelidir.)

Yabancı uyruklular için;

Türkiye ikamet izni fotokopisi

Pakistan vatandaşının eşi;

Kimlik belgesinin kopyası ve Pakistanlı eşin pasaportuyla birlikte evlilik cüzdanı sunulmalıdır.

Pakistan aile birleşimi vizesi için başvuru sahibinin geçerli vizesinin bulunması durumunda doğum belgesi ve ebeveynlerin kimliği gibi Pakistan’a bağlılıkları kanıtlayıcı geçerli kanıtlar talep edilmektedir.

Pakistan Vize İşlemleri, Vize Türleri

 

Pakistan Tek Girişli Ziyaret Vizesi: Bir girişli 3 ay seyahat süresi ve maksimum 90 gün konaklama  hakkı tanımaktadır.

İşlem Süresi: 3 İş Günü

 

Çok Girişli Ziyaret Vizesi: Bir yıl içinde birden fazla giriş hakkı, 1 yıllık seyahat süresi ve ziyaret başına maksimum 6 ay süreyle konaklama hakkı tanır.

İşlem Süresi: 3 İş Günü

 

Tek Girişli Ticari Vize: Bir girişli 3 ay seyahat süresi ve maksimum 90 gün konaklama hakkı tanır.

İşlem Süresi: 3 İş Günü

 

Çoklu Giriş İş Vizesi: 3 yıllık seyahat süresi ve birden fazla kayıt 3 yıl içinde ve en fazla 6 ay ziyaret başına konaklama hakkı tanır.

İşlem Süresi: 3 İş Günü

 

Pakistan Öğrenci Vizesi: Öğrencinin öğrenim göreceği süreye bağlı olarak prosedürler değişiklik göstermektedir.

 

Pakistan Çalışma Vizesi: İş anlaşması ve işin süresine göre verilir.

İşlem Süresi: Pakistan'dan onay alınmasından sonra verilir. Pakistan'daki ilgili makamların onay prosedürü en az 2 ay sürmektedir.

 

Pakistan Transit Vize: İşlem süresi 2-3 gündür.

 

Pakistan Ticari Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Pasaport

2 adet 3,5x4,5 cm ölçülerinde fotoğraf

Pakistan’da ticari faaliyet gösteren firmadan alınmış davet mektubu. Yalnızca orijinal mektubun veya orijinal mektubun taranmış kopyasını kabul edilmektedir.

İş Yeri Yazısı:  Çalışanın seyahat tarihleri, çalışan kişinin işe başlama tarihini ve Pakistan’a ziyaret sebebini içermelidir.

Banka Hesap Beyannamesi (Son 6 ay İçerisinde alınmalıdır)

Pakistan Gazeteci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Pasaport

2 adet biyometrik , güncel fotoğraf

Ziyaret amacına ilişkin işverenden gelen mektup.

Pakistan'daki görev ataması tanımını içerir belge.

Pakistan'da ziyaret edilecek yerler ayrıntıları ve tarihler.

 

Pakistan Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Pakistan'daki bir akademik enstitüye kabul belgesi. Mail çıktısı sunulabilir. (Kabul Mektubu)

NOC, Pakistan Hükümeti / Ekonomik İşler Bölümü / Inter Bölgesel Bakanlığı'ndan.

 

MRP Pasaportla Vize Başvurusu;

Makineden okunabilir pasaportla Pakistan vizesine başvurmak için başvuru sahibinin fiziki olarak başvuru servisinde bulunması gerekir. MRP başvurusunun işlenmesi, biyometrik verilerin kaydedilmesini (parmak izi taraması), başvuranın kişisel verilerini alınması prosedürlerini kapsamaktadır.

MRP başvuruları, Ulusal Veritabanı ve Kayıt Kuruluşu (NADRA) tarafından verilen, geçerli bilgisayarlı Ulusal Kimlik Kartı (CNIC) veya Yurtdışı Pakistanlı Ulusal kimlik kartına (NICOP) sahip olmalıdır.

MRP pasaportlu başvuru sahibinin verdiği bilgiler ile NADRA’nın veri tabanındaki bilgilerin uyuşmaması durumunda başvuru sahibinin MRP başvurusunda bulunmadan önce kimlik bilgilerini NICOP’da güncellemesi gerekmektedir.

Güncellenmemiş kimlikle yapılan başvurularda başvuru sahibinin doğum belgesini, geçerli pasaportunu, geçerli vizesini sunması istenebilir.

Evlilik nedeniyle soyadı değişen kadının kimlik bilgilerini güncellemesi gerekmektedir.

Evlilik nedeniyle bir kadın başvuru sahibinin adının değiştirilmesi durumunda başvuran Evlilik Sertifikası'nda evlilik statüsünü gösteren MRP'ye başvurmadan önce NICOP / CNIC kartını evli bir ada çevirmesini sağlamalıdır.

Makine Tarafından Okunabilir Pasaportun Yenilenmesi, gerekli tüm belgelerle birlikte yeni bir pasaport başvurusu ile aynı prosedürler izlenmelidir. MRP posta veya üçüncü bir kişi aracılığıyla yenilenemez. Başvuru sahibinin şahsen başvuru merkezinde bulunması gerekmektedir.

Türkiye'de Pasaportunu Kaybeden Pakistan Vatandaşının İzleyeceği Adımlar

Orijinal ayrıntılı Polis Raporu

Orijinal geçerli CNIC / NICOP / CRC belgeleri fotokopileri ile birlikte sunulmalıdır.

 

Pakistan vize başvuruları sırasında nelere dikkat etmeli?

Pakistan Konsolosluğu, Konsolosluğun tüm kısa süreli vize kategorilerine yapılacak başvurular için Pakistan'dan alınacak/temin edilmiş davet kabul mektubunun Konsolosluğa beyanını zorunlu tutmaktadır. Pakistan Konsolosluğunun Turistik, Ticari ve Aile ziyareti vizelerine başvuru yapacak kimseler bu ülkeden davet kabul mektuplarınızı temin etmeyi unutmayınız.

 

Pakistan Turistik Vize davet kabul mektubu özellikleri hakkında

Pakistan Konsolosluğunun Turistik vize kategorisi için başvuru gerçekleştirecek kişiler Pakistan devletinden temin etmeleri gerekecek davet kabul mektuplarında bir takım özelliklerin bulunması gerekmektedir.

Pakistan Turistik vize ve Aile Ziyareti vizesi başvuruları için Konsolosluğa beyan edilecek davet kabul mektubu bu ülkenin kendi dilinde veya İngilizce olarak hazırlanmış bir mektup şeklinde olması gerekmektedir. Davet kabul mektubunda davet edilecek kişinin Pasaport ve kimlik bilgileri bulunmalı, Pakistan'da konaklama yapacağı süreler belirtilmeli ve ülkeden ayrılacağı tarih beyan edilmelidir. Pakistan'da ziyaret edilecek kişiden alınacak davet kabul mektubu yukarıda belirtilen içeriklere göre hazırlanması gerekirken Pakistan Noter onayı alınarak belge resmi bir hüviyete kavuşturulmalıdır. Noter onaylı olarak hazırlanmış davet kabul mektubunu e-mail yada faks olarak temin edebilirsiniz.

Ayrıca Davet Kabul Mektubuna ek olarak Pakistan vatandaşının veya Pakistan oturma izni sahibi kişinin Ulusal Kimlik kartı  fotokopisi, Pakistan pasaportunun fotokopisi veya Pakistan oturum izni belgesinin fotokopisi  ile birlikte teslim alınız.

Pakistan Ticari vize başvuru koşulu için beyan edilmesi zorunlu olan davet kabul mektubu ise Pakistan'da görüşme gerçekleştireceğiniz ticari partnerinizden temin edeceğiniz bir belgedir.

Pakistan Ticari vize başvuruları için zorunlu olan davet kabul mektubu Pakistan'da bulunan ticari partnerinizin antetli kağıdına hazırlanması gerekmektedir. Pakistan ticari vize davet kabul mektubu yine seyahat gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kimlik ve pasaport bilgilerini içerecek şekilde ülkenin anadili veya İngilizce dilinde hazırlanmalı Pakistan şirket yetkilisinin kaşe ve imzası belgede bulunmalıdır.

Değerli ziyaretçilerimiz Pakistan Ticari Vize başvuruları için Pakistan'da bulunan ticari partnerinizden temin edeceğiniz davet kabul mektubunu e-mail ile teslim alabilirsiniz.  

 

- Hazırlamanız gereken evrakların bilgisini e-mail yolu ile paylaşacağız.
- Evraklarınızı Kargo/Kurye ile ulaştıracağınız adresimiz; Ulus Mahallesi, Kör Kadı Sk. No:6 D:4, 34340 Beşiktaş/İstanbul
- Evraklarınızın teslim alındığına dair bilgileri sizlerle paylaşacağız.
- Başvuru evraklarınızda eksik ve hata olmaması halinde ilk başvuru gününde Pakistan vize başvurularınızı gerçekleştireceğiz.
- Pakistan vize başvurularınızın durumu hakkında tüm gelişmelerden sizleri bilgi sahibi edeceğiz.
- Pakistan vize başvurularınız 3 iş gününde sonuçlanacaktır. Vizenizi güvenilir bir şekilde sizlere ulaştıracağız.   

 

Pakistan Ticari Vizesi , Pakistan Çok Girişli Ticari Vizesi, Pakistan Turistik Vizesi ve kişisel seyahat planlarınızı içeren diğer vize başvuru kategorilerine ilişkin detaylı bilgi ve tüm aşamalarda destek almak için, help@eagvs.com mail adresi üzerinden Euroasia GVS yetkilileriyle iletişime geçiniz.